CSP Autumn Crit 5th Sep15 Go-Ride Race Results

Thirty Three young cyclists signed on for today’s Go-Ride Race event run by CSP at the Steven Burke Sports hub. They were split up into an older and younger boys group, and a girls only group.

Firstly a very well done to all riders who took part in this event, some very skillful riding and good racing.

The bottom loop of the circuit and the home and back straights were used, turning at the top cut through making this a shorter lap.

The Go-Ride race event started with 20 minutes of basic bike riding skills for each group, coached by CSP coaches. This included bike and clothing check, starting, stopping, looking before moving, overtaking rules, riding in a straight line and basic cornering.

This was followed by two races for each group:

Race 1. All riders started together, and finish times recorded to work out a handicap.

Race 2 Handicap. Riders were started at timed intervals from the start line, with time gaps based on the race 1 finish times.

The overall positions are worked out from the finishing position in each race, with the race 1 position taking precedence where there is a tie on total position points.

Medals and Certificates were awarded to the first three in each group (see below)

Girls Group

CSP Autumn Crit 2015 –  Go-Ride Race – Girls Group05-Sep-15    
         
Race 1 Race using 2/3rd of the circuit     
Entrants9Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters9Promoting ClubCSP     
Race Time05:10:00       
Laps3       
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender  
146Catrin FergusonCycle Sport PendleD F  
243Florence GreenhalghEast Bradford CCD F  
341Bryony WimblesCycle Sport PendleD F  
444Hannah WilsonCycle Sport PendleD F  
547Georgina Davies-HeywoodCycle Sport PendleD F  
642Holly Peters D F  
745Daisy Lucas D F  
848Eve Davies-HeywoodCycle Sport PendleC F  
949Sophie Drayton E F  
         
Race 2 handicap using 2/3rd of the circuit     
Entrants9Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters9Promoting ClubCSP     
Race Time        
Laps4       
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender  
146Catrin FergusonCycle Sport PendleD F  
243Florence GreenhalghEast Bradford CCD F  
348Eve Davies-HeywoodCycle Sport PendleC F  
441Bryony WimblesCycle Sport PendleD F  
544Hannah WilsonCycle Sport PendleD F  
649Sophie Drayton E F  
745Daisy Lucas D F  
842Holly Peters D F  
947Georgina Davies-HeywoodCycle Sport PendleD F  
         
Results – overall positions, ties based on race 1 result     
Entrants9Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters9Promoting ClubCSP     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatGenderRace 1Race 2Total
146Catrin FergusonCycle Sport PendleDF112
243Florence GreenhalghEast Bradford CCDF224
341Bryony WimblesCycle Sport PendleDF347
444Hannah WilsonCycle Sport PendleDF459
548Eve Davies-HeywoodCycle Sport PendleCF8311
647Georgina Davies-HeywoodCycle Sport PendleDF5914
742Holly Peters DF6814
845Daisy Lucas DF7714
949Sophie Drayton EF9615

 

Boys Group 1

CSP Autumn Crit 2015 –  Go-Ride Race – Boys group 105-Sep-15    
         
Race 1 Race using 2/3rd of the circuit     
Entrants11Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters11Promoting ClubCSP     
Race Time00:05:50       
Laps3       
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender  
19Thomas ClaytonCycle Sport PendleE M  
218Connor PickeringCycle Sport PendleD M  
37Matthew Astley D M  
410Joel Woods E M  
512Harry GarnettCycle Sport PendleE M  
613Matthew FlynnBarrowford SchoolE M  
721Callum Singleton E M  
811Corey McKeeSt Thomas’s SchoolE M  
92Flynn HoweCycle Sport PendleE M  
1016Joel AllenCowling SchoolE M  
114Ollie BarrittBlacko SchoolE1M  
         
Race 2 handicap using 2/3rd of the circuit     
Entrants11Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters11Promoting ClubCSP     
Race Time00:04:50       
Laps3       
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender  
17Matthew Astley D M  
29Thomas ClaytonCycle Sport PendleE M  
310Joel Woods E M  
418Connor PickeringCycle Sport PendleD M  
521Callum Singleton E M  
612Harry GarnettCycle Sport PendleE M  
713Matthew FlynnBarrowford SchoolE M  
816Joel AllenCowling SchoolE M  
911Corey McKeeSt Thomas’s SchoolE M  
104Ollie BarrittBlacko SchoolE M  
112Flynn HoweCycle Sport PendleE1M  
         
Results – overall positions, ties based on race 1 result     
Entrants11Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters11Promoting ClubCSP     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatGenderRace 1Race 2Total
19Thomas ClaytonCycle Sport PendleEM123
27Matthew Astley DM314
318Connor PickeringCycle Sport PendleDM246
410Joel Woods EM437
512Harry GarnettCycle Sport PendleEM5611
621Callum Singleton EM7512
713Matthew FlynnBarrowford SchoolEM6713
811Corey McKeeSt Thomas’s SchoolEM8917
916Joel AllenCowling SchoolEM10818
102Flynn HoweCycle Sport PendleEM91120
114Ollie BarrittBlacko SchoolEM111021

 

Boys Group 2

CSP Autumn Crit 2015 –  Go-Ride Race – Boys group 105-Sep-15    
         
Race 1 Race using 2/3rd of the circuit     
Entrants13Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters12Promoting ClubCSP     
Race Time00:04:50       
Laps3       
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender  
15Tom CampanaCycle Sport PendleD M  
21Maddox HoweCycle Sport PendleD M  
33Adam SmithWest Pennine Road ClubD M  
420Felix BoardwellCycle Sport PendleD M  
523James HanniganCycle Sport PendleD M  
68Myles BurgeCycle Sport PendleD M  
719Ben BeachCycle Sport PendleD M  
86Fraser DickinsonCycle Sport PendleD M  
917Elliott AllenCowling SchoolD M  
1015Joseph PittsCycle Sport PendleD M  
1114Toby Lucas D M  
1222Sean MattocksCycle Sport PendleD M  
         
Race 2 handicap using 2/3rd of the circuit     
Entrants13Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters13Promoting ClubCSP     
Race Time00:06:24       
Laps4       
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender  
15Tom CampanaCycle Sport PendleD M  
21Maddox HoweCycle Sport PendleD M  
33Adam SmithWest Pennine Road ClubD M  
420Felix BoardwellCycle Sport PendleD M  
523James HanniganCycle Sport PendleD M  
66Fraser DickinsonCycle Sport PendleD M  
719Ben BeachCycle Sport PendleD M  
817Elliott AllenCowling SchoolD M  
98Myles BurgeCycle Sport PendleD M  
1014Toby Lucas D M  
1115Joseph PittsCycle Sport PendleD M  
1222Sean MattocksCycle Sport PendleD M  
1324Aexlander Carling C M  
         
Results – overall positions, ties based on race 1 result     
Entrants13Event ClassificationGo-Ride Race     
Starters13Promoting ClubCSP     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatGenderRace 1Race 2Total
15Tom CampanaCycle Sport PendleDM112
21Maddox HoweCycle Sport PendleDM224
33Adam SmithWest Pennine Road ClubDM336
420Felix BoardwellCycle Sport PendleDM448
523James HanniganCycle Sport PendleDM5510
619Ben BeachCycle Sport PendleDM7714
76Fraser DickinsonCycle Sport PendleDM8614
88Myles BurgeCycle Sport PendleDM6915
917Elliott AllenCowling SchoolDM9817
1015Joseph PittsCycle Sport PendleDM101121
1114Toby Lucas DM111021
1222Sean MattocksCycle Sport PendleDM121224
1324Aexlander Carling CM131326